Uvažuje o koupi nemovitosti formou hypotečního úvěru a nevíte, zda je teď vhodná doba?
V roce 2021 byly sazby okolo 2% a realitní trh byl na svém maximu. Zájemci o koupi bydlení se obávali, že sazby se dostanou ke 3%, což se také stalo, ale nemělo to nikterak zásadní vliv na realitní trh. Ovšem od roku 2022 začaly sazby hypotečních úvěrů růst daleko zásadněji.
Tento článek je uveřejněn v srpnu roku 2022, kdy úrokové sazby překračují sazbu 6% a podle všeho to stále není strop. Aktuální inflace přesahuje 16%, avšak sazby hypotečních úvěrů se tomuto percentilu zatím nepřibližují, což lze chápat tak, že růst sazeb není stále u konce.
Významný vliv na růst sazeb hypotečních úvěrů měla situace okolo pandemie covid-19, která zasáhla většinu běžných lidí, ale i firem nejenom v naší republice, avšak všude na světě.
Mnoho analytiků předpokládalo již v roce 2020, kdy se k nám pandemie covid-19 dostala, že se situace výrazně podepíše na realitním trhu, avšak k došlo překvapivě k úplnému opaku. Ceny vystartovaly raketově vzhůru, daleko více než kdykoli předtím.
Byť se krátkodobě pandemie na poklesu cen nemovitostí nepodepsala, dlouhodobě se tak nyní děje. Česká národní banka, která reguluje trh spotřebitelských úvěrů v České republice, za účelem zajištění stability měny a její dlouhodobé udržitelnosti, základní sazby hypotečních úvěrů výrazně zvyšuje a tohle se na realitním trhu značně projevuje.
Z praxe autora vyplývá, že za období od 1.2.2022 do 10.6.2022 došlo k poklesu poptávajících klientů, tedy zájemců o koupi nemovitosti, o cirka 80%, což při průměrné poptávce na atraktivní nemovitost v roce 2021 okolo 20 zájemců za měsíc, činí nově číslo 4 zájemce za měsíc, z toho v průměru 50% zájemců požaduje slevu, zbylých 50% zájemců o nemovitost ztratí zájem či na hypoteční úvěr nedosahuje.
Co z toho plyne? Pokud chcete zakoupit nemovitost a máte vlastní zdroje nebo nemáte problém po určitou dobu platit vyšší úrok bance, je teď lepší doba než kdykoli předtím.
Prodávající mají poměrně nereálné představy o nabízených cenách za jejich nemovitosti, což obvykle vyplývá z jejich postoje na začátku inzerce, tedy že na prodej své nemovitosti nespěchají. Jenomže čas plyne a tohle se dříve nebo později změní. A když nastane moment, když už prodávající na prodej své nemovitosti opravdu spěchají, jsou ochotní, ačkoli neradi, jít s cenou výrazně dolu a to není dobře, tedy alespoň pro prodávající, neboť to znamená mnohdy značnou ztrátu.
Zkušenost je taková, že největší zájem o prohlídku nemovitosti, potažmo o samotnou koupi, je vždy při zahájení spolupráce s prodávajícím. Poté zájem postupně opadá. Proto je vždy dobré cenu nemovitosti nastavit správně na začátku, aby prodej byl rychlý, efektivní a pokud možno za co nejvyšší cenu, versus neustále zlevňování, kdy se cena může po několika měsících dostat výrazně pod určité minimum stanovené vlastníkem.
Cílem je, aby si prodávající nechali poradit od realitních makléřů a dbaly jejich doporučení. Čím dříve pochopí, že došlo k výraznému propadu na realitním trhu, a nastaví tak na začátku spolupráce optimální cenu, tím dříve se realitní trh stabilizuje a opět nastartuje.
Rada pro kupující? Pokud chcete koupit nemovitost, ať už formou hypotečního úvěru či z vlastních zdrojů, je teď lepší doba než kdykoli předtím. Majitelé nemovitostí jsou ochotni o cenách diskutovat a poskytnout zajímavou slevu, strana kupující, bohužel pro vlastníka, je dnes ve velmi výhodné vyjednávací pozici.
Názor je takový, že koupě nemovitosti v roce 2022 dává větší smysl než kdykoli předtím a koupě z dlouhodobého hlediska jistě dává smysl a to i s hypotékou, ačkoli kupující bude platit dosti možná sazbu okolo 7% ročně nebo ještě více, dříve nebo později úrokové sazby jistě poklesnou a tudíž opět vystoupají ceny nemovitostí.
コメント